Wierzbowe wyplatańce są trwałe i efektowne. Sprawdziły się już dawno temu, kiedy na wsiach spełniały funkcje ogrodzeń, osłon przeciwwiatrowych, wiat, umocnień czy były wykorzystywane do wyplatania koszy wiklinowych czy innych przedmiotów codziennego użytku. Dzisiaj ten materiał przeżywa renesans. Jest materiałem naturalnym i sprawdza się w każdym ogrodowym zakątku. Wygląd lekko, ładnie i dobrze harmonizuje z roślinnością.
Tradycję wierzbowych budowli zapoczątkowali w Polsce dawni holenderscy osadnicy. Wykorzystywali oni wiklinowe płoty głównie do wydzielania pastwisk oraz pól. Wbijali oni w wilgotną ziemię wierzbowe pale, a następnie przeplatali je cieńszymi gałęziami. Zagłębione w ziemi fragmenty ściętych pędów bardzo łatwo się ukorzeniały. Ze słupków wkrótce wyrastały drzewa. Wybijające z nich długie pędy co roku w zimie ścinano i przeznaczano na inne budowle, na opał i paszę dla zwierząt. Wierzby z ogrodzeń w naturalny sposób odwadniały też teren. Ich korzenie wysysały wodę z podłoża silnie niczym pompa, a liście szybko ją odparowywały. Charakterystyczny mazowiecki krajobraz z rzędami tzw. głowiastych wierzb jest świadectwem właśnie takich tradycji.
Wiklinowe płoty oraz obrzeża rabat mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie zależny nam na efekcie lekkości i uspokajającym charakterze ogrodu. Są idealne, jako osłony przeciwwiatrowe. W przeciwieństwie do litych osłon, dzięki ażurowej konstrukcji nie powodują turbulencji powietrza po swojej zawietrznej stronie. Jeśli mamy warzywnik na terenie otwartym, ogródźmy kwaterę wiklinowym płotem wysokości 0,8-1,5 metra (na dużej powierzchni lepiej zbudować kilka niższych rzędów), a rosnące w jego zaciszu warzywa wydadzą obfitsze plony.
Wierzbowe płoty mogą być też krótkie i mieć formę parawanu, na przykład do osłaniania zakątków wypoczynku, fragmentów rabat, oczek wodnych. W tym ostatnim przypadku będą chroniły przed nawiewaniem kurzu czy liści. Dla urozmaicenia warto przy takich konstrukcjach sadzić pnącza. Wybierzmy gatunki słabo rosnące o delikatnych pędach, żeby nie zdominowały podpory – mogą to być rośliny jednoroczne, takie jak wilce, ozdobna fasola czy groszek; z wieloletnich najlepsze są powojniki. Na tle wiklinowych ścianek ładnie prezentują się też rabaty kwiatowe.
Gotowe moduły ogrodzeń, wiklinowe maty, parawany, zasłony tarasów i balkonów a nawet całe altany mogą być montowane w ogrodzie przez cały rok. Panele płotów mocujemy zazwyczaj do istniejących już ogrodzeń (siatka i słupki, panele metalowe, ogrodzenia z krat metalowych itp.). Oferowane przez nas panele mogą też służyć jako ogrodzenia lub częściowe zasłony samonośne. Mocowane są wtedy zazwyczaj do paneli drewnianych, bloków kamiennych, słupów metalowych lub betonowych itp.